ČLÁNKY

Expirace domény

Doména není váš majetek, pronajímáte si ji, respektive je vám vyhrazena, pokud plníte smlouvu uzavřenou s registrem a registrátorem. Registraci domény musíte pravidelně prodlužovat.

Nikdy nenechte doménu expirovat. Expirace v naprosté většině případů znamená, že o doménu přijdete. V lepším případě vás znovuzískání bude stát velké úsilí a hodně peněz, v horším jméno nezískáte už nikdy.

Domény s koncovkou .CZ, podobně jako většinu dalších domén, lze registrovat na násobky jednoho roku, nejvíce na deset let dopředu (výjimka: domény .EU lze registrovat pouze na jeden rok). Neriskujte, prodlužte si klíčovou doménu na deset let a pak každé dva roky registraci prodlužujte. Vyvarujete se tak nepředvídatelným náhodám a nehodám (k neprodloužení registrace stačí nemoc, dovolená, problém se spam filtrem nebo s bankovním účtem).

Pokud se někdy budete muset s expirací potýkat, nastíním, jak probíhá pro domény .cz. Pokud neprodloužíte registraci doménového jména před dnem expirace (což je v kalendáři stejné datum, kdy byla doména registrována), dostává se doména do ochranné lhůty 30 + 15 dní. Během prvních třiceti dní bude vše nadále fungovat a registr CZ.NIC se vás bude snažit kontaktovat na e-mailovou adresu uvedenou v kontaktech domény. Není to jejich smluvní povinnost, ale dělají to i tak. Pokud necháte doménu příliš dlouho, dokonce vám pošlou papírový dopis. Během dalších patnácti dní přestane doména fungovat (registr zruší delegaci doménového jména), ale bude pořád psaná na původního držitele. Pokud na držitele nezapůsobí ani nefunkčnost domény, je během pětačtyřicátého dne doménové jméno vypuštěno zpět do oběhu a jeho registrace zaniká.

U ostatních koncovek může proces probíhat podobně. Například u domén .eu činí lhůta 40 dní, ovšem během ní už za prodloužení registrace musíte platit penále. U domén .com/.net je proces z několika důvodů složitější a jeho struktura vypadá takto: X + 30 + 5 dní, kde se X pohybuje mezi 1 a 45 dny podle konkrétního registrátora. Ve skutečnosti dnes ale většina těchto expirujících domén putuje rovnou do specializovaných aukcí.

Nenechte své domény expirovat.

Kategorie: Doménové desatero. 24.8.2008

3 komentáře to “Expirace domény”

 1. jozef Says:

  chcem sa spytat otazku: ked mam domenu: domena.sk a konci mi uz coskoro…

  drzim ju na gigaserveri..

  oni mi napisu 5 dni predtym ako domena upadne, a povedia chcete si ju predlzit a zaplatte nam?

  alebo ako to prebieha?

  dik

 2. Martin Says:

  Nevím, jak to přesně probíhá u Gigaserveru, ale standardní postup vypadá tak, že ti hosting/registrátor vystaví fakturu a po jejím uhrazení doménu prodlouží.

  Určitě mají nějakou administraci, kde informace o expiraci domény a vystavených fakturách vidíš.
  Pokud se bojíš, že ji zapomenou prodloužit, určitě napiš podpoře.

  Je bezpečnější vést doménu tam, kde ji můžeš sám prodlužovat.

 3. Jozef Says:

  jo dík, ja im napisem na podporu.. a kvapem.cz prosim Vas poznate? tam je to ako?

Komentáře

Doménová Jména.cz

O síle doménových jmen a o doménových investicích.
>> Kontakt

Novinky

23.2.

Firmy ztrácí na překlepech půl miliardy dolarů ročně

Podle studie typosquattingu od Benjamina Edelmana činí roční obrat Google z reklamy na překlepových doménách cca půl miliardy dolarů.

1 komentář
11.4.

První Doménový den byl úspěšný

Včera proběhl první Doménový den pořádaný ČADD.

10 komentářů
28.3.

Vznik ČADD provází vyhraněné názory

Ohlášený vznik České asociace doménových držitelů provází silně vyhraněné názory.

5 komentářů