ČLÁNKY

Nevidím důvod, proč čekat půl dne na registraci domény – rozhovor s Janem Horákem ze Subreg.cz

Mezi registrátory přišel nový agilní hráč, Subreg.cz. V doménové komunitě má zatím téměř samé kladné ohlasy. Požádal jsem tedy Jana Horáka, na Webtrhu vystupujícího pod přezdívkou Gransy, provozovatele Subreg.cz a G-Hostingu, o rozhovor.

Proč a jak Subreg.cz vznikl? Předpokládám, že to byl přirozený vývoj z G-Hostingu, můžeš mi o tom povědět víc?

Domény mě celkem vždycky zajímaly. Čím exotičtější, tím zajímavější. Už před pár lety jsem proto začínal rozšiřovat nabídku domén na G-Hostingu. Čím víc jsem se do toho dostával, tím víc a víc jsem využíval zahraniční dodavatele. Jejich úroveň je úplně někde jinde než u poskytovatelů v ČR. Nabízejí plnou automatizaci, online editaci, zobrazování authid, API rozhraní, platby kartou atd.

Nakonec jsem se rozhodl, že udělám web DomenyLevne.cz – web s největší nabídkou TLD za nízke ceny především pro čecháčky, s plnou automatizací, aby se snížil počet požadavků na technickou podporu. Než se však na něm začalo pracovat, bylo potřeba vyřešit administraci. Při vývoji administrace jsme dostali nápad nabízet registrace “velkoodběratelům” a tím vznikl Subreg.cz.

Proč “Subreg” a s titulkem “největší subregistrátorský portál”? Jako “subregistrátoři” se označují partneři oficiálních registrátorů s lepšími cenami a přístupem k API.

Ano, subregistrátor by měl být partner oficiálního registratora, ale tohle u nás takhle nefunguje. Viz subregistrátorský účet Forpsi, Ignum… Jediné, čeho jsou registrátoři, jsou .CZ a .EU, u ostatního figurují ve skutečnosti jen jako přeprodejci.

Subreg má po oficiálním spuštění a dokončení webu Domény Levně sloužit právě a jen subregistrátorům – velkoodběratelům, proto jsme zvolili tento název. Celý náš system je jinak defacto GUI k robotovi, kterým komunikuje přes API, které právě postupně taky chci zveřejnit. O cenách pro naše Partnery a TOP Partnery si myslím, že jsou pro český trh dostatečné nízké.

Co nabízí Subreg nového, jak se chcete lišit od ostatních registrátorů na trhu? Chceš oslovit nějakou speciální cílovou skupinu?

Subregem bych rád oslovil především webhostingové společnosti, grafická studia a jiné velkoodběratele. Snažím se, aby 99% služeb bylo plně automatizováno. Nevidím důvod proč by měl klient čekat půl dne, než se
mu zaregistruje doména, u které správce funguje real-time, nebo proč by měl žádat například o změnu DNS na .sk doménách přes kontaktní formulář. Pro zrychlení celého procesu registrace na Subregu nabízíme možnost platby kartou, Paypalem a převodem RB. Prostě chci docílit toho, co je v zahraničí bežné.

Nabízíte API. Co všechno umí a jak se k němu člověk dostane? Existuje nějaká veřejná dokumentace?

Jak jsem řekl už dřív, celý systém jede právě přes API, které klientům nabízíme. Zatím neexistuje veřejná dokumentace, protože se stále objevují nové a nové funkce či úpravy ve stávajících a klienta by to
dovedlo spíš k šílenství než ke spokojenosti. V každém případě ale zájemci poskytnu vždy informace, jakou může na danou věc použít funkci a jaká je její syntaxe. Například G-Hosting využívá funkce API Subregu a proto při objednání hostingu a domény dojde po jejím uhrazení k automatické registraci.

Přes koho registrujete generické a národní domény? Kdo zajišťuje lokální kontakt u koncovek, u kterých je to nutné (například .SK, .ASIA, .DE)?

Každý dodavatel nabízí něco jiného, jinak rychle, za jiných podmínek (s jiným papírovaním) a za jiných cen. Proto Subreg využívá cca 9 nasmlouvaných dodavatelů, tak aby dokázal nabídnout to, proč ho tvořím. Lokální kontakt .SK zajišťuje například Elbia, která jako jediná
dokázala nabídnout propojení s SK-NIC tak, abychom mohli nabídnout real-time registraci i real-time změnu DNS. U ostatních koncovek jsou kontakty zajištěny různě, buď přímo registrátorem, nebo solidním nasmlouvaným kontaktem (např. notářem). Generické koncovky pro nás registruje dánská společnost Ascio.

Poté, co General Registry zrušili online převod CZ domén, jste s Active24 nyní jediní, kdo nenutí lidi při transakcích s doménami chodit k notáři. Genreg to přitom zrušil kvůli pokusům o krádež doménového jména. Nebojíte se toho? Máte nějaký kontrolní mechanismus pro ověření legitimity online převodu?

K tomu bych pouze dodal, že pokud má útočník přístup k emailu majitele domény, existuje mnoho dalších registrátorů, kde může online převod provést. Nejen Subreg a Active24.

Vidím, že třeba na doménách .CZ máte marži pět korun. Je Subreg výdělečný? Pokud ne, jaké množství spravovaných domén je podle tebe kritická hranice, kdy začne vydělávat, a kdy jí chcete dosáhnout?

Malá marže na .CZ, gTLD, .EU, atd. sice nezhodnotí tolik investice a čas věnovaný projektu, ale klienti při rozsáhlé nabídce registrují i jiné TLD, které to kompenzují a několikanásobně vracejí. Můj názor je takový, že pokud se budou domény v ceně pár desítek dolarů prodávat za nízký násobek ceny, bude o ně větší zájem než v případě některých českých přeprodejců, u kterých se mi zdá, že oceňují domény tak, že přidají další
nulu na konec.

Subreg v žádném případě neomezíme na Českou Republiku, ale spustíme i jeho další lokalizace, kde nabídku upravíme zase jinak a například .CZ budeme registrovat s mnohonásobě vyšší marží.

Na stránkách se statistikami zveřejňujete mj. i deset největších registrantů. Nevadí jim to?

Žádnou negativní reakci jsem doposud nedostal, naopak to někteří sledují a “honí” se ve statistikách. Samozřejmě pokud klient nemá zájem v té statistice být, není nic jednoduššího než ho odtamtud vymazat.

Nabízíte i “speciální registrace”, chytání expirujících domén. Jak jste zatím úspěšní? Dokážete se postavit současným těžkým váhám jako Kraxnet nebo One?

Úspěšnost je relativní pojem. Někdy odchytneme 80% ze zadaných domén, někdy jen 40%, v průměru tak 55%. Otázkou je, ale jestli dané domény odchytávali i ostatní nebo ne, a také lukrativnost odchycené
domény, což já už určit nedokážu. Na druhou stranu u nás chytají někteří velmi známí odchytávači z Webtrhu, takže úspěšnost nějaka bude. :)

Jak si představuješ pozici Subreg mezi registrátory za rok a v delším horizontu?

Dnes máme necelých 2 600 .cz domén (ještě nejsou všechny převedené od naších původních dodavatelů), což by odpovídalo 17. místu žebříčku registrátorů. Byl bych velice rád, kdybychom se do konce roku dostali do první desítky, a byl ještě raději, kdybychom zdolali hranice 10 000 .cz domén, což už je možná opravdu jen sen. :) Ale to jsou jen .cz. Na pozici ostatních koncovek vidím představu 10 000 domén mnohem pozitivněji. S postupným rozvojem se budu snažit i o další akreditace, takže uvidíme za rok.

Kdy skončí provoz Subregu jako betaverze (viz text na stránce O nás)? ;-)

Až to bude hotové. :) Vlastní status registrátora .cz to trochu protáhl, ale věřím, že do konce března by mělo být vše dostatečné odladěné pro plný provoz. Další koncovky se dají přidávat za běhu. Koneckonců
jich ještě cirka 300 chybí. :)

Investuješ ty sám do doménových jmen? Pokud ano, kolik jich držíš a na které jsi nejpyšnější?

Investuju. Sám vlastním pro potřeby hostingu i Subregu asi 200 domén. Osobně jsem nejpyšnější na pár kousků: Profihosting.gm (získat .gm pro negambijce je celkem složíté), LastMinute.af (až budou turisti
jezdit za Al Kajdou) a AfiPalace.cz (nechápu, proč si to Afi Palace Pardubice nekoupil).

Děkuju za rozhovor.

Kategorie: Novinky. 20.1.2009

8 Responses to “Nevidím důvod, proč čekat půl dne na registraci domény – rozhovor s Janem Horákem ze Subreg.cz”

 1. Minos Says:

  Rozhodně zajímavá služba, která se myslím díky mnoha doplňkovým funkcím bez problému uchytí. Autorům přeji hodně štěstí.

 2. Jan Says:

  Nevidím absolutně žádný důvod ani výhodu pro používání Subregu. Jsou předražení a navíc ještě jen zprostředkují.

 3. Domenista Says:

  Jan: Vyhodou Subregu je admin. interface a celkova funkcionalita. U ceskych registratoru nema lepsi Forpsi, Ignum, Active24 ani RegZone. Jine neznam, takze nemohu posoudit.

 4. Outlet Says:

  Povedený rozhovor, chci další ;)

 5. Genome Says:

  Registrace .de domény na nasmlouvaný kontakt, je celkem ošemetná věc.
  1) Německá kontaktní osoba, neboli Admin-C je osoba, která má plné právo na všechny změny a transfery domény. Zároveň ale ručí za obsah na doméně provozované, za dobu co registruji .de domény jsem zažil již mnoho lidí co vzhledem k registraci v zastoupení o doménu přišli.
  2) Neexistující kontaktní osoba, kterou mnoho lidí tak rádo využívá má za následek, smazání domény bez jakéhokoli upozornění. Doporučuji, sežeňte si nějakého známého v Německu, nebo si tam zřiďte virtuální adresu, pakliže na německém trhu plánujete podnikat nic jiného Vám stejně nezbude.
  Pakliže si toto zajistit nedovedete tak počítejte s tím, že s partnera co Vám zajistí kontakt se může stát spekulant co prodá Vaší doménu bez vašeho vědomí. A DENIC Vám v tomhle případě nikterak nepomůže, pouze zapláčete nad výdělkem a nebo si za draho pořídíte doménu od spekulanta zpět.

 6. Gransy Says:

  To je problém u všech koncovek, kde se zajišťuje “trustee”, je fuk jestli je to .de, .sk, .fr, .lu, .asia, atd… Samozřejmě je pro klienta vždy nejlepší, když má vlastní kontakt, i když v dnešním světě může ukrást doménu i nejbližší přítel … Samozřejmě kontakty na které registrátoři tyto služby nabízí nejsou někdo z horní dolní, ale povětšinou renomované firmy, či právnici, atd. Prostě lidi/firmy co si nedovolí dělat podrazy.

 7. První Doménový den byl úspěšný - Doménová jména.cz Says:

  […] Nevidím důvod, proč čekat půl dne na registraci domény – rozhovor s Janem Horákem ze Subreg.c… […]

 8. Milan Says:

  pěkný rozhovor, a poučný díky. Sám přemýšlím nad investicí do domén, začal jsem se třemi na zkoušku na rok, tak jsem zvědavý :)

Komentáře

Doménová Jména.cz

O síle doménových jmen a o doménových investicích.
>> Kontakt

Novinky

23.2.

Firmy ztrácí na překlepech půl miliardy dolarů ročně

Podle studie typosquattingu od Benjamina Edelmana činí roční obrat Google z reklamy na překlepových doménách cca půl miliardy dolarů.

1 komentář
11.4.

První Doménový den byl úspěšný

Včera proběhl první Doménový den pořádaný ČADD.

10 komentářů
28.3.

Vznik ČADD provází vyhraněné názory

Ohlášený vznik České asociace doménových držitelů provází silně vyhraněné názory.

5 komentářů