ČLÁNKY

Pomlčky, varianty a překlepy

Skládá-li se doménové jméno z více slov, pokuste se získat variantu s pomlčkami i bez pomlček. Můžete-li získat pouze variantu bez pomlčky, směle do toho. Je-li ovšem k mání pouze varianta s pomlčkami, dejte od jména ruce pryč. Jména bez pomlček mají vyšší gravitaci než jména s pomlčkami, tudíž by vám mizeli návštěvníci a peníze.

Příklad: Na adrese ProvizniSystem.cz můžete koupit krabicové řešení provizního systému PostAffiliate Pro. Na adrese Provizni-System.cz se nachází sjednocená administrace partnerských programů e-shopů provozovaných firmou Vivantis. Provizni-System.cz navíc vznikl později, tudíž o existenci běžící bezpomlčkové varianty provozovatelé museli vědět. Pomlčková varianta jim ztrácí návštěvníky a navíc působí méně důvěryhodně.

Na druhou stranu musím říci, že kromě této chyby firma Vivantis skvěle využívá slovníková doménová jména k budování svého internetového obchodu.

Varianty a překlepy slouží jako síť

Má-li vaše jméno problémy s testem psaní, zaregistrujte si gramatické varianty a překlepy, které jako rybářská síť zachytí uživatele píšící vaše jméno chybně. Má smysl zaregistrovat si varianty se změnou znělosti, změnou i/y.

Oslovuje-li váš projekt návštěvníky z více zemí, získejte doménové jméno ve více koncovkách. Nejčastěji se může stát, že například původem český projekt používá hodně Slováků – ti pak budou psát vaše jméno s koncovkou .sk. Platí to samozřejmě i naopak. A nakonec nikdy neprohloupíte registrací či odkoupením jména v univerzální mezinárodní koncovce .com.

Neopomeňte také registraci nejběžnějších překlepů. Odhalíte je sami někdy na první pohled nebo tak, že jméno víckrát rychle vyťukáte na klávesnici.

Ačkoliv se registrace variant před startem projektu může jevit jako zbytečná, jedná se o důležitý krok, který zabrání ztrátám návštěvníků v budoucnu.

Kategorie: Doménové desatero. 24.8.2008

2 komentáře to “Pomlčky, varianty a překlepy”

 1. adyy Says:

  Ahoj,

  slysel jsem ze pomlckova varianta je o dost lepsi kvuli seo (za predpokladu ze domena obsahuje klicove slovo).

  Takze neni nakonec nejlepsi mit obe varianty a jako oficialni mit pomlckovou (kvuli seo)?

  Dik za nazor.

 2. Firmy ztrácí na překlepech půl miliardy dolarů ročně - Doménová jména.cz Says:

  […] o překlepech a variantách domény se dočtete v příslušných článcích na Doménových jménech nebo na Kvalitních doménách. Kategorie: Novinky. […]

Komentáře

Doménová Jména.cz

O síle doménových jmen a o doménových investicích.
>> Kontakt

Novinky

23.2.

Firmy ztrácí na překlepech půl miliardy dolarů ročně

Podle studie typosquattingu od Benjamina Edelmana činí roční obrat Google z reklamy na překlepových doménách cca půl miliardy dolarů.

1 komentář
11.4.

První Doménový den byl úspěšný

Včera proběhl první Doménový den pořádaný ČADD.

10 komentářů
28.3.

Vznik ČADD provází vyhraněné názory

Ohlášený vznik České asociace doménových držitelů provází silně vyhraněné názory.

5 komentářů