ČLÁNKY

Vznik ČADD provází vyhraněné názory

Ohlášený vznik České asociace doménových držitelů provází silně vyhraněné názory. Tiskovka o založení zaujala redaktory Finančních novin, Computerworldu nebo Lupy. Patrick Zandl v titulku svého článku nadhodil diskutujícím na smeč: “Doménoví spekulanti zakládají asociaci”.

Doménová zlatá horečka probíhá už deset let a stále se stupňuje. Do doménových investic vstupují větší hráči. Sílu domény jako marketingového nástroje už začínají chápat ale i malé a střední podniky v ČR.

Podívejte se na komoru držitelů doménových jmen pod CZ.NIC. Tato komora sdružuje společnosti, které chápou význam domén. Jsou tam hlavně technologické firmy, ale domény jsou už dlouho především součástí marketingu. Internet Info, Unie vydavatelů, Mafra i Internet Mall to chápou. Chápe to Seznam, Vivantis, Miton a GE Money:

Kvalitní slovníkové domény poskytují výhodu před konkurencí.

Ačkoliv patřím do opačného tábora, snažím se kritiky doménového investování upřímně pochopit. Myslím, že jim vadí hromadění statku, který byl původně přístupný pro všechny. Nekomerční, akademická síť je dnes cílem agresivních investorů a domény ubývají před očima. Najít dobrou volnou doménu je stále těžší.

Existuje tisíc a jeden důvod, proč lidé hromadí zdroje. Investice, spekulace, příprava, zajištění, sběratelství, zábava… Je jednoduché označit šmahem všechny držitele více domén za doménové spekulanty a přirovnat je ke zlodějům, vrahům a příživníkům. Je to jednoduché a zavádějící.

Doménová zlatá horečka totiž představuje přirozený vývoj. Po zlaté horečce přijde konsolidace a za padesát let se nikdo nepozastaví nad tím, že existuje trh s dobrými internetovými adresami, s lukrativními pozemky. Z toho, co dnes vypadá jako chaotické hřiště s chybějícími pravidly, se stane trh s adresami, kde se budou setkávat velké podniky, ambiciozní startupy, investoři i zprostředkovatelé.

V budoucnu nebudou existovat volné domény.

Doménová jména jsou nejrychleji rostoucí investiční prostředek v dějinách lidstva.

I v době psychologické a mediální krize jsou doménoví investoři vposledku technologičtí optimisté.

Kategorie: Novinky. 28.3.2009

5 Responses to “Vznik ČADD provází vyhraněné názory”

 1. Tom@S Says:

  “Je jednoduché označit šmahem všechny držitele více domén za doménové spekulanty a přirovnat je ke zlodějům, vrahům a příživníkům. Je to jednoduché a zavádějící.”
  presne tak, a aby sa to dobre predavalo (citalo) treba napisat co najkritickejsi clanok. Ked sa ozve dn holder tak nevie zniest kritiku ked nieco napise pisalek tak je to uplna pravda aj napriek tomu ze o domainingu vie houby. Ale kupcenie s domenami v akejkolvek forme je len iny druh burzy s cennymi papiermi a komoditami, je to kupcenie s ojazdenymi auta, atd je to trh ako ktorykolvek iny. Len neznalci si myslia ze staci prist zaregistrovat a draho predat = obrovsky zisk bez prace.

 2. zputnik Says:

  Martine, moc dobře napsáno. A přes “bulvární” nadpis Patricka Zandla je i jeho článek velmi rozumným shrnutím doménového spekulantství.

 3. BuBen Says:

  Žijeme v otvorenej trhovej ekonomike a ak na to mám, tak môžem vlastniť 50 domov na najdrahších uliciach, 50 ropných vrtov, alebo 50 domén.
  To že je vlastníctvo akéhokoľvek statku, niekomu tŕňom v oku, ešte neznamená, že chyba je na mojej strane.

 4. Tom@S Says:

  Zandl je lama! Pisem to uz dlho, ze je to trapne az smiesne ked niekto pise o niecom comu nerozumie a len si niekde o tom zohnal na rychlo info. Casto je mozne najst tieto preslapy na blogoch o seo, tak ale ked napise sefredaktor lupy o domenovych spekulantoch ze su hyeny a taha z rukavu vyrazy a poucky, zrejme by to chcelo nieco o tom vediet aby mohol druhych sudit, okrem toho co tu napisal BuBen s cim na 100% suhlasim(co je legalne je dovolene) hodim sem kratky citat:”AdSense také pro „zaparkované” domény, tedy tak, aby registrátoři domén mohli těžit z reklamního prostoru na jimi registrovaných doménách. Jistě, není to jen o etice, Google takto utíkala možnost slušných příjmů, protože provoz reklam ze zaparkovaných domén není u velkých doménových spekulantů nevýznamnou příjmovou položkou, dobře zvolená doména má slušný provoz přes vyhledávače a díky nulovému obsahu je schopná bez dalších větších nákladů vygenerovat” schvalne co je tam za kravinu?! Ano presne zaparkovane domeny nemaju traffic z vyhladavacov ich najvacsia nevyhoda, ale co chybicka se vloudila. A takyto “odbornici” budu niekoho a nieco hodnotit.

 5. Vembl Says:

  Já osobně asociaci fandím. Je potřeba trochu zformalizovat situaci kolem obchodování s doménami. I když mi domaining nic neříká a nedělám v něm, má právo na své místo v ekonomice. Některé domény s časem určitě naberou na ceně a obchod s doménami tedy může být podobný obchodování s vínem – čím starší a známější jméno tím cennější. Stejně jako v každém oboru, i pro domaining je potřeba mít hodně zkušeností a naučit se v tom chodit a to vůbec není jednoduché. Šmahem to odsuzovat není dobré. Je to prostě obchod – na jedné straně prodávající (držitel domény), který si včas a jako první regnul nějaký zajímavý název a na straně druhé potenciální kupující, který chce získat kvalitní jméno, které si lidé budou snadno pamatovat. Dát třeba 200 000 za nějakou pěknou a snadno zapamatovatelnou doménu nemusí být nutně prodělečné (člověk zase ušetří na reklamě). Každopádně, ať se asociaci daří, ale členem se asi nestanu.

Komentáře

Doménová Jména.cz

O síle doménových jmen a o doménových investicích.
>> Kontakt

Novinky

23.2.

Firmy ztrácí na překlepech půl miliardy dolarů ročně

Podle studie typosquattingu od Benjamina Edelmana činí roční obrat Google z reklamy na překlepových doménách cca půl miliardy dolarů.

1 komentář
11.4.

První Doménový den byl úspěšný

Včera proběhl první Doménový den pořádaný ČADD.

10 komentářů
28.3.

Vznik ČADD provází vyhraněné názory

Ohlášený vznik České asociace doménových držitelů provází silně vyhraněné názory.

5 komentářů